דרכון פורטוגלי

דרכון פורטוגלי

אזרחות פורטוגלית – מי זכאי?

איך מקבלים דרכון פורטוגלי ? ממשלת פורטוגל החליטה לתקן את חוק האזרחות הפורטוגלית בשנת 2015 על מנת להביא לתיקון עוול היסטורי שנגרם ליהודי המדינה עם גירושם בסוף המאה ה-15 ותחילת המאה ה-16 מן המדינה.

לפי התיקון הנ"ל, אדם אשר הינו מעל גיל 18 וללא עבר פלילי, שיש ביכולתו להוכיח כי הוא צאצא ליהודים שגורשו מפורטוגל ו/או מספרד (גם ספרד נכללת היות ומרבית היהודים שגורשו ממנה ב-1492 עברו בתחילה בפורטוגל לפני שגורשו גם ממנה), יוכל להנות מקבלת אזרחות פורטוגלית – דרכון פורטוגלי . 

דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

המחוקק הפורטוגלי מעוניין לפצות את צאצאי המגורשים על עצם הגירוש, ובאותה נשימה לחזק ולשמר את הקשר המחודש של הצאצאים עם פורטוגל בכלל ועם הקהילה היהודית המתחדשת במדינה בפרט.

על מנת לעמוד בתנאי הסף ההכרחי בדבר הוכחת זיקה היסטורית למגורשי ספרד ופורטוגל, המחוקק הפורטוגלי הסמיך קהילות יהודיות בפורטוגל לשמש כזרוע ביצועית של ממשלת פורטוגל לבדיקת זיקה זו. הקהילות היהודיות בוחנות את כל הבקשות להכרה ב"צאצאות" לגירוש מטעם המועמדים לאזרחות המגיעים מכל קצוות תבל: ישראל, טורקיה, מקסיקו, ברזיל ועוד.

למשרדנו קשרי עבודה רציפים עם קהילות יהודיות בפורטוגל וכן עם גורמי השלטון הרלוונטיים. מהניסיון שנצבר במשרדנו, נוכל לבצע בדיקה האם המקרה שלכם עומד בתנאי הסף לקבלת דרכון פורטוגלי.

דרכון פורטוגלי

הוכחת קשר לקהילות מגורשי ספרד ופורטוגל

על מנת לעמוד בתנאי הסף ההכרחי בדבר הוכחת זיקה היסטורית למגורשי ספרד ופורטוגל, המחוקק הפורטוגלי הסמיך קהילות יהודיות בפורטוגל לשמש כזרוע ביצועית של ממשלת פורטוגל והן בוחנות את הבקשות מטעם המועמדים לאזרחות המגיעים מכל קצוות תבל.

הקהילות מונות צוותי מחקר גנאלוגי המורכבים מאנשי אקדמיה, מחקר וגנאלוגיה מומחים ומנוסים, שבאחריותם לבדוק כל בקשה המוגשת בפניהם בהקפדה ובדקדוק מירביים, על מנת לוודא שאכן מוצאו של המועמד מקהילה יהודית שבאופן מובהק שורשיה מספרד/פורטוגל. 

התנאים לקבלת דרכון פורטוגלי 

קהילות יהודיות בפורטוגל החליטו לקבוע תנאים שבהם צריכים לעמוד על מנת לקבל את "אישור הקהילה היהודית" המהווה מסמך הכרחי לתהליך האזרחות הפורטוגלית. רק במידה והקהילות היהודיות תהיינה משוכענות שאכן יש עמידה בתנאים אלה, הן תנפיקנה את האישור.

אחד התנאים המרכזיים עבור קבלת דרכון פורטוגלי שנקבעו הינו הוכחה שקיים רצף של שמירה על היהדות בשרשרת הדורות. בנוסף צריך להוכיח לקהילות כי המשפחה שמרה בראי השנים על המסורת היהודית הספרדית, קיימה מנהגים אופייניים למסורת זו, ועוד.

עפ"י רוב, ישנן מספר מדינות מוצא שאם יוכח קשר לאחת מהן מצד המועמד, יגבר הסיכוי להוכיח את זיקת המועמד לקהילות יהודיות שמוצאן ממגורשי ספרד/פורטוגל. בכך, גָּדֵל משמעותית הסיכוי לקבל את אישור הקהילה היהודית. המדינות הן:

 • מרוקו
 • טוניסיה
 • אלג'יריה
 • לוב
 • מצרים
 • לבנון
 • סוריה
 • טורקיה
 • יוון
 • בולגריה
 • מדינות הבלקן (יוגוסלביה) 

עוד מדינות זכאיות להוצאת אזרחות פורטוגלית

פרט למדינות שצוינו ברשימה זו, ישנן מדינות נוספות שמוצא מהן יכול לאפשר את קבלת אישור הקהילה היהודית, בכפוף לקיומן של הוכחות גנאלוגיות נוספות (כלומר הוכחות מחקריות שמועמד שמוצאו ממדינות אלו, קשור בעבותות למגורשי ספרד/פורטוגל). מדובר במדינות: עיראק, איראן (פרס), תימן, ועוד.

במקרים מסוימים, גם מועמד שמוצאו מקהילות אשכנז בדורות האחרונים, יתכן ומוצאו ההיסטורי אף הוא מגיע ממגורשי ספרד/פורטוגל. ידועה לדוגמה הקהילה היהודית באמסטרדם אליה הגיעו יהודים רבים במהלך המאה ה-16 מפורטוגל, לאחר הגירוש. בהמשך, חלק מצאצאי יהודים אלה אף התפזרו במקומות שונים באירופה כמו ליטא, פולין, בלארוס ורומניה.

הוכחת קשר לקהילות מגורשי ספרד/פורטוגל איננה דבר של מה בכך. הדבר מצריך ניתוח גנאלוגי מקצועי ומפורט. על מנת להכין ולגבש בקשה מבוססת בעלת סיכויים גבוהים להצלחה מול הקהילות היהודיות בפורטוגל, חשוב להיעזר בשירותיו של איש מקצוע בקיא, מיומן ובעל ניסיון בתחום.

במשרדנו נצבר ניסיון רב כיצד להוכיח לקהילות היהודיות כי המועמד המיוצג ע"י המשרד אכן מקיים את התנאים הנדרשים, ולפיכך זכאי לקבל דרכון פורטוגלי.

תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית

למשרדנו ניסיון רב בתחום האזרחות הפורטוגלית.

המשרד מקיים קשר ישיר ורציף מול הקהילות היהודיות בפורטוגל, וכן מול גורמי השלטון הרלוונטיים לתהליך. כמו כן, קיים שיתוף פעולה מלא עם משרד עורכי דין מוביל בפורטוגל המטפל ומפקח על התהליך הנעשה מול השלטונות הפורטוגלים.

מועמד המעוניין לבצע את התהליך עם משרדנו, מוזמן להציג בפנינו את פרטים ונתונים אודות משפחתו על שמשרדנו ינתח את הזכאות ובהתאם גם יעביר הצעת מחיר קונקרטית לתהליך.

קיימים מקרים רבים שבהם משרדנו מוכן ליטול את הסיכון בהכנת בקשה והגשתה לקהילות היהודיות בפורטוגל ללא תשלום מקדמה, והתשלום יהיה מבוסס הצלחה.

כמו כן, משרדנו צבר ניסיון וכישורים רבים לגבי אופן הצגת טענות וראיות בעלות ערך משמעותי בפני הקהילות היהודיות בפורטוגל, בנוגע למקרים של מועמדים שנותני שירות אחרים בתחום האזרחות הפורטוגלית העריכו שהם אינם זכאים כלל לאזרחות פורטוגלית. לרוב מדובר בצאצאים של יוצאי המדינות הבאות: עיראק, איראן (פרס), תימן, "היישוב הישן" בפלשתינה, וכיו"ב.

לסיכום:

משרדנו מציע שירות מקיף ("מקצה לקצה") הכולל את המצאת כל הניירת הנדרשת לטובת התהליך מול הרשויות בישראל: משרד הפנים, מועצות דתיות, משרד החוץ, משרד לשירותי דת, משטרת ישראל, וכיו"ב. המועמד פטור מהבירוקרטיה הנ"ל.

משרדנו גם אחראי לטיפול בכל התרגומים הנדרשים לטובת התהליך.

משרדנו מציע מחירים הוגנים בתנאי תשלום נוחים.

הנכם מוזמנים לפנות אלינו לבדיקת זכאות עבור הוצאת דרכון פורטוגלי ללא עלות וללא התחייבות על מנת לבחון את הסיכויים שלכם.


שאלות ותשובות

את ההוכחה ניתן לבצע באמצעות מסמכים שקיימים בבית (כמו תעודות זהות, תעודות נישואין, כתובה וכד'), תעודות זרות מהמקום ממנו המשפחה עלתה לישראל, ארכיונים גנאלוגיים ועוד. משרדנו יוכל לאבחן לפי נתוני המקרה אילו מסמכים ואילו הוכחות ניתן לגבש על מנת לעמוד בסטנדרטים של הקהילות היהודיות בפורטוגל, ואף ימציא אותם עבורכם.
לפי התיקון לחוק האזרחות הפורטוגלית משנת 2015, מועמד/ת מגיל 18 ומעלה, ללא עבר פלילי, אשר קהילה יהודית בפורטוגל אישרה באופן רשמי את היותו/ה נצר למגורשי ספרד – זכאי/ת להגיש בקשה לקבלת האזרחות הפורטוגלית.
עפ"י רוב, ישנן מספר מדינות מוצא שאם יוכח קשר לאחת מהן מצד המועמד, יגבר הסיכוי להוכיח את זיקת המועמד לקהילות יהודיות שמוצאן ממגורשי ספרד. בכך, גדל משמעותית הסיכוי לקבל את אישור הקהילה היהודית. המדינות הן: מרוקו, טוניסיה, אלג'יריה, לוב, מצרים, לבנון, סוריה, טורקיה, יוון, בולגריה ומדינות הבלקן (יוגוסלביה). פרט למדינות שצוינו, ישנן מדינות נוספות שמוצא מהן יכול לאפשר את קבלת אישור הקהילה היהודית, בכפוף לקיומן של הוכחות גנאלוגיות נוספות (כלומר הוכחות מחקריות שמועמד שמוצאו ממדינות אלו, קשור בעבותות למגורשי ספרד). מדובר במדינות: עיראק, פרס, תימן, ועוד.
יתכן מאוד שכן, אולם משרדנו ממליץ לבצע בדיקת זכאות היות וכל מקרה לגופו.
"רשימות שמות המשפחה" הינה רשימה שגנאלוגים מרחבי העולם גיבשו במטרה לאגד משפחה נפוצים של יהודי ששורשיהם ממגורשי ספרד ופורטוגל. אף ממשלה לא הכירה עד היום באופן רשמי בשמות משפחה אלו כ"שמות מזכים", ולכן שמות משפחה שכלולים ברשימות אינם בהכרח מזכים, ומנגד, שמות משפחה שאינם כלולים ברשימות, עדיין יכולים בהחלט להוות נדבך נוסף בהוכחת קשר המועמד/ת למגורשי ספרד ופורטוגל.
בהחלט כן. במקרים מסוימים, גם מועמד שמוצאו מקהילות אשכנז בדורות האחרונים, יתכן ומוצאו ההיסטורי אף הוא מגיע ממגורשי ספרד. ידועה לדוגמה הקהילה היהודית באמסטרדם אליה הגיעו יהודים רבים במהלך המאה ה-16 מפורטוגל, לאחר הגירוש, ולאחר מכן יהודים אלה אף התפזרו במקומות שונים באירופה כמו ליטא, פולין ורומניה. משרדנו טיפל במספר מקרים כאלה.
מאוד פשוט. חותמים במשרדנו על ייפוי הכוח הנדרשים ומשם משרדנו מטפל בכל הנדרש מ-א' ועד ת': המצאת כל המסמכים הנדרשים מול הרשויות בישראל, עבודה שוטפת מול הקהילות היהודיות בפורטוגל וכן גורמי השלטון הרלוונטיים בפורטוגל, וכיו"ב.
בממוצע, כל ההליך עד לקבלת תעודת הלידה הפורטוגלית (המהווה אישור רשמי לקבלת האזרחות), אורך כ-18 חודשים. לאחר שנתקבלה תעודת הלידה, יבחר המועמד אם ברצונו לפנות למחלקה הקונסולרית בשגרירות פורטוגל בישראל או לחילופין לפנות למשרד הפנים בפורטוגל (בשתי האפשרויות מדובר במספר שבועות עד חודשים).
מי שהנו אזרח פורטוגלי ואוחז בידו דרכון רומני רשאי לנוע ולהתנייד באופן חופשי ברחבי האיחוד האירופאי, לגור ולעבוד באופן חופשי בכל מקום בתוך שטח האיחוד האירופאי ללא הגבלת זמן וללא צורך באשרה, ללמוד לימודים אקדמאיים בחינם או בשכר לימוד מופחת באופן משמעותי, מאפשר להשקיע בנדל"ן ומקל על קבלת תנאי מימון נוחים, ועוד.
לפי הדין הפורטוגלי הנוכחי, אזרח פורטוגלי רשאי להעביר את אזרחותו לילדיו הקטינים עד גיל 14. המחוקק הפורטוגלי הגביל את העברת האזרחות לבני שכבת הגיל 18-14. עם זאת, חשוב להדגיש – ילדים מגיל 18 ומעלה של אזרח פורטוגלי יכולים להתחיל את התהליך בעניינם כבר ללא כל קשר להליך שמקיים ההורה שלהם.
מסמכים כלליים, כגון דרכון ישראל בתוקף, תעודת לידה, תעודת נישואין, כתובה וכיו"ב.
כן. פורטוגל הינה אחת מהמדינות הבודדות בעולם המכירה בחוקיותם של נישואים חד מיניים וזאת החל משנת 2010.
לא. יחד עם זאת, רבים מעדיפים לבצע את תהליך הנפקת הדרכון בפורטוגל עצמה על מנת לקצר את זמני ההמתנה, ועל הדרך להנות מטיול במדינה.
עם מתן אישור הקהילה היהודית בפורטוגל, קמה הזכות להגיש ולאשר כל בן משפחה נוסף מאותה שושלת משפחתית (אחים, הורים, דודים, בני דודים, נכדים, אחיינים). למעשה, אישור הקהילה עבור המועמד הראשון מבטיח שגם יתר בני המשפחה יאושרו, בכפוף להמצאת המסמכים הנדרשים.

שתף עם חברים
בדוק זכאותך עכשיו
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
Call Now Button