Portugal Passport

הליך קבלת דרכון רומני

תמונה של הליך קבלת דרכון רומני

הליך קבלת דרכון רומני כל הפרטים במאמר הקרוב . כל אדם שנולד ברומניה או שהינו צאצא לאדם שנולד ברומניה (אבא / אמא / סבא / סבתא), ואין באמתחתו עבר פלילי, הינו זכאי לאזרחות רומנית.

הסיבות להוצאת אזרחות רומנית, גם בהיעדר כל זיקה למדינה, הנן ברורות. שכן, כל האוחז בידו דרכון רומני רשאי למשל לנוע, לגור, לעבוד וללמוד ברחבי האיחוד האירופי בתנאים משופרים ונוחים, ללא כל צורך באשרות עבודה ו/או שהייה, לזכות בתנאים טובים בכל הנוגע לרכישת נדל"ן אירופה, להיות בעל יכולת להיכנס למדינות שאינן בקשר דיפלומטי עם מדינת ישראל ועוד שלל זכויות הקיימות לכלל אזרחי האיחוד האירופי.

הליך קבלת הדרכון הרומני הנו מאתגר וסבוך, הן בשל הבירוקרטיה הכרוכה בו והן בשל אופן הבדיקה הקפדני של הרשויות ברומניה ביחס לכל תיק ותיק שמוגש לפתחן, ומשכך, רצוי מאוד לדעת מספר דברים חשובים לפני שיוצאים לדרך.

מה חשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך?

כל מי שגמלה בליבו ההחלטה להתחיל בתהליך, רצוי שייקח בחשבון כי מדובר בהליך משפטי ובירוקרטי שבמהלכו תיבדק הבקשה לקבלת האזרחות בדקדקנות יתרה ע"י הרשות המוסמכת ברומניה, החל בכל הנוגע לעמידת המועמד בקריטריונים שקובע החוק לקבלת האזרחות הרומנית וכלה בכל הנוגע לתקינות ומהימנות המסמכים הנדרשים לתהליך.

חשוב לציין כי הרשות המוסמכת ברומניה הציבה נהלים מחמירים מאוד כלפי כל מי שמבקש להתאזרח בה על סמך קרבה משפחתית, כפי שעושים רוב הישראלים יוצאי רומניה וצאצאיהם, ומשכך, הליך הבדיקה של המסמכים במהלך התהליך הנו קפדני ביותר, ורחוק מאוד מגישת "עיגול פינות" הרווחת במחוזותינו. כפועל יוצא מכך, גם פערים בנתונים בין מסמכים שונים, שנחזים להיות מינוריים וחסרי משמעות, עלולים להביא לעיכובים משמעותיים, ועל-כן גובר הצורך לדקדק באופן מיוחד בראשית התהליך בהכנת הניירת הנדרשת. שכן, לא אחת נתקלו מועמדים בקושי שנבע לדוגמא מאיות שגוי של שם פרטי או משפחה בעברית ו/או בלועזית, או לחילופין בטעויות סופר שנרשמו בתעודות נישואין מטעם מועצה דתית כלשהי בישראל ובמסמכים הקשורים למרשם האוכלוסין של מדינת ישראל.

הליך קבלת דרכון רומני

חשוב להדגיש, כי כל טעות מעין זו עלולה להוביל להיעדר יכולת להוכיח קשר משפחתי לקרוב משפחה שהיה או שעודנו אזרח רומני, ומכאן לעיתים אף להוביל לפסילת הבקשה של המועמד. במקרים אלו, עומדת בפני המועמד הזכות להגיש ערעור לבית המשפט ברומניה, אך יחד עם זאת, סיכוייו של המועמד בשלב זה לקבל בסופו של התהליך את האזרחות הרומנית נמוכים ביותר.

על-כן, על מנת לוודא כי בסופו של התהליך יוכל המועמד לאחוז בידו דרכון רומני, עליו לוודא כבר בראשית התהליך כי הליך איסוף והכנת המסמכים יתבצע באופן מושלם, לא פחות מכך, שכן, כל סטייה או טעות, ולו הקטנים ביותר, עלולים להסיט אותו לעבר כישלון בהליך קבלת האזרחות.

לקבלת מידע על דרכון פולני לחצו >>

דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא פרק הזמן הנדרש לתהליך. מקרה של מועמד מסוים אינו בהכרח זהה למקרה של מועמד אחר, ומתוקף כך עשויים להיות הבדלים משמעותיים באופי התהליך, המסמכים הנדרשים בו וכן בפרק הזמן הדרוש להשלמתו.

חשוב לציין, כי פרק הזמן הנדרש תהליך תלוי בעיקר בשאלה האם הגורם המזכה את המועמד באזרחות (אבא / אמא / סבא / סבתא) שמר על האזרחות הרומנית שלו אם לאו. נתון זה הינו קריטי בהכרעה ביחס לאופי התהליך ומשך הזמן הנדרש בו, שהרי במצב בו תחילה יש להשיב לגורם המזכה את האזרחות הרומנית שאבדה לו, יש לעבור שלבים שאינם נדרשים במצב מקביל בו הגורם המזכה שמר על האזרחות הרומנית שלו ויש בידו להעבירה לצאצאיו באופן מהיר יותר.

כן יצוין, כי הרשות המוסמכת ברומניה מטפלת בכמות בלתי נתפסת של בקשות לאזרחות רומנית מדי שנה, ומטבע הדברים העומס הרב משליך גם על פרק הזמן הנדרש לבדיקת כל בקשה והשלמת המלאכה מצדה.עניין נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא העובדה כי גם במידה ואין בידי המועמד מסמכים ישנים מרומניה (תעודות לידה / נישואין / פטירה / וכד') הקשורים בו ו/או בקרובי משפחתו, אין משמעות הדבר כי לא ניתן לקבל בסופו של התהליך את האזרחות הרומנית והדרכון. ביחס למדינות אחרות באירופה, שבמהלך מלחמת העולם ה-2 נמחקו בהן לעתים ערים ויישובים שלמים, ובכלל זה גם ארכיונים רבים מהם ניתן להפיק תעודות הנוגעות למרשם האוכלוסין המקומי, הרי שברומניה מרבית הארכיונים נשתמרו במצב סביר במהלך המלחמה וגם לאחריה. בשל כך, קיימת נגישות למסמכים הנדרשים לתהליך האזרחות הרומנית.

הווה אומר, כי גם במידה ובני המשפחה מהדורות הקודמים לא הביאו עימם לישראל מסמכים כלל וכלל, ברוב המוחץ של המקרים ישנה בהחלט אפשרות לפנות לרשויות ולגופים הרלוונטיים על מנת לאתר ולהנפיק את כל התעודות הנדרשות לתהליך.

מה חשוב לדעת על הקריטריונים לאזרחות רומנית?

ראשית כל, יש להוכיח קשר למשפחתי לאדם שהיה או עודנו אזרח רומני. הוכחת הקשר המשפחתי לאותו אדם, נעשית לרוב באמצעות מסמכי זיהוי כלליים, כגון תעודות לידה, תעודות נישואין, תמציות רישות וכדומה.

חשוב עם זאת לציין כי לא כל קרבה לקרוב משפחה שהיה או עודנו אזרח רומני מזכה אוטומטית את המועמד באזרחות, ולכן הדבר מצריך בדיקה מדוקדקת. בבדיקה זו יש לבחון האם המועמד מתבסס על קרוב משפחה שאיבד בעבר את האזרחות הרומנית שלו או לחילופין שמר על אזרחות זו. נתון זה (שמירת / אובדן האזרחות הרומנית) משליך במישרין על התהליך שיצטרך לעבור המועמד (הצאצא) בדרכו לדרכון. מדובר בהליכים שונים, המתפרשים על פרקי זמן שונים ואשר נושאים בתוכם זכויות שונות למועמד וצאצאיו. 

לקבלת פרטים על הוצאת אזרחות פורטוגלית>>

אילו מסמכים צריך?

בהמשך לאמור, הרי שיהיה צורך להידרש בהוכחה לכך שאותו קרוב היה או עודנו אזרח רומני. הוכחה זו ראשיתה בהצגת תעודת לידה רומנית של אותו קרוב. מטבע הדברים, תיעוד היסטורי רב אבד או נעלם עם השנים, גם בשל מלחמות שפקדו את אירופה במאה ה-20, סיפוח שטחים, והחלפת שלטונות בטריטוריות מסוימות, אך כאמור ברומניה נשתמרו באופן יחסי ארכיונים רבים, מה שמקל על מלאכת איסוף המסמכים שם. המסמכים כמובן מהווים מפתח לקבלת האזרחות הרומנית כיוון שבהיעדר הוכחת הקשר של המועמד עצמו לרומניה, דרך קרוב המשפחה, לא תהיה עמידה בדרישות החוק ולא ניתן יהיה להמשיך בתהליך. הדבר מחייב מגעים רבים עם רשויות מנהליות רבות, בין אם ברומניה, ישראל ומדינות שונות נוספות, כדי לשחזר ולהשיג העתקים של תעודות מדויקות ואותנטיות, ומהימנות מבחינה היסטורית.

בנוסף לאמור, יש לקחת בחשבון כי במרבית המקרים יצטרך המועמד לספק במהלך התהליך לרשות המוסמכת ברומניה תעודת מידע פלילי ("תעודת יושר") בעניינו ממשטרת ישראל, וככל שנרשמו לחובת המועמד הרשאות בעבירות פליליות, הרי שסיכוייו לקבל את האזרחות הרומנית הולכים וקטנים. הדרישה של החוק ברומניה לגבי עבר פלילי נקי של מועמד כתנאי סף לקבלת האזרחות, מתכתבת עם דרישות דומות מצד מדינות האיחוד האירופי, ומטרתה להימנע ממתן מקלט לעבריינים, בעיקר אלו שהורשעו בעבירות שיש בהן כדי להוות חשש לפגיעה באינטרס הרומני הלאומי.

חשיבות הליווי המקצועי בתהליך

מכיוון שישנו צורך מרכזי בכל הנוגע לאיסוף המסמכים הנדרשים לתהליך, רצוי מאוד לא לוותר על ליווי של גורם מקצועי, שיש בידו הניסיון והידע להתמודד עם תקלות שעשויות להתגלות במהלך הדרך, כגון פערי מידע, שגיאות בנתונים, פנייה לרשויות המתאימות וכיוצא בזאת.

לא אחת קרה שאנשים הגישו לרשות המוסמכת ברומניה מסמכים שנחזו להיות נכונים ומדויקים, ולבסוף התברר כי היו בהם שגיאות רבות, ומשכך הביאו לעיכובים משמעותיים בתהליך. כל גורם מקצועי מנוסה המלווה באופן שוטף מועמדים בתהליך קבלת האזרחות הרומנית, כבר יודע כי יש לבחון בקפדנות רבה את המסמכים לפני הגשתם, שכן מסמך שנחזה להיות אותנטי ומדויק אינו בהכרח כזה ועלול להוביל לתקלות בהמשך.

משרדנו, אשר ליווה לקוחות רבים, יודע היטב כי הדבר עלול להטעות. לא כל מסמך הנו קביל וניתן להגשה, לא כל נתון הקיים במרשם האוכלוסין הישראלי זהה ותואם לנתונים הרשומים במרשם האוכלוסין ברומניה ו/או לרשויות אחרות בישראל, וכאשר לכל זה מתווסף גם הליך איסוף מסמכים ממדינות זרות אחרות נוספות, הליך איסוף המסמכים רק הולך ומסתבך. במקרים רבים אלו, אנשים רבים מצאו עצמם משקיעים מאמצים רבים לשווא, רק משום שלא ידעו להיכן וכיצד לפנות ומה לבקש.

להתחיל הליך קבלת דרכון רומני

הליך קבלת דרכון רומני אם ידוע לכם על קרוב משפחה שנולד ברומניה (הורה, סבא/סבתא), או שאתם בעצמכם נולדתם ברומניה, וברצונכם להצטרף לקהילת אזרחי האיחוד האירופי, רצוי לפנות לגורם בעל ניסיון והיכרות עם התהליך על מנת לבדוק את זכאותכם. במידה ותימצאו זכאים, חשוב כאמור כי תהיו מלווים ע"י גורם מקצועי על מנת להבטיח כי ההליך יתנהל בצורה חלקה ובטוחה, וכי בסופו של דבר תוכלו לאחוז בידיכם בדרכון אירופאי המיוחל.

 

שתף עם חברים
דרכון פולני במרכז
דרכון פולני הוא מוצר מבוקש, הניתן לזכאים לכך בלבד, באמצעות הליך בירוקרטי הדורש בין היתר
דרכון פולני בתל אביב
הנפקת דרכון פולני בתל אביב מתבצעת אל מול שגרירות פולין בישראל, בתיאום מראש של מועד
דרכון פולני בהרצליה
העיר הרצליה שהוקמה כמושבה בשנת 1924, הייתה למקום התיישבות לעשרות אלפי מהגרים יהודים מאירופה, אשר
בדוק זכאותך עכשיו
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
Call Now Button