Portugal Passport

שינדל אזרחות אירופאית: "בישראל עשרות אלפי אזרחים הזכאים לאזרחות פולנית"

דרכון פולני

מדינת ישראל קלטה לאורך השנים עולים רבים, ביניהם עשרות אלפי עולים מפולין שהמשיכו לחיות בפולין גם לאחר מלחמת העולם השנייה. רבים מאזרחי פולין היהודים שעזבו את המדינה בשנים 1956-1972 ועלו לישראל, ויתרו על אזרחותם הפולנית כדי לזכות באפשרות לעזוב את העולם הקומוניסטי הסגור – אל שערי העולם המערבי הנאור. הכוונה של שלטונות פולין הייתה שהמהגרים לישראל ולשאר מדינות המערב יאבדו את אזרחותם הפולנית לעולם. בשל כך, מסמך הנסיעה שהונפק לעוזבים לא היה דרכון פולני רשמי, אלא מסמכי נסיעה ארעיים או דרכונים זרים לצורך יציאה חד-פעמית מגבולות פולין. העלייה של יהודי פולין בשנים אלה לישראל נקראת 'עליית גומולקה' – על שמו של השליט הקומוניסטי הפולני ששלט בפולין באותן שנים.

רבים מהעולים מפולין באותן שנים, ילדיהם ונכדיהם, לא יודעים שלמרות הוויתור על האזרחות הפולנית, כיום יש באפשרותם להשיב את האזרחות הפולנית שלהם. יתרה מכך, לאזרחות זו זכאים גם חלק מהעולים מרחבי ברית המועצות, שהחזיקו באזרחות פולנית או שנולדו לאזרחים פולנים, ועלו לישראל דרך פולין באותן שנים. איתי שינדל, המתמחה בהשבת האזרחות הפולנית לעולים בעליית גומולקה ולבני משפחותיהם, מסביר כי למרות הוויתור עליו חתמו אותם אזרחים ולמרות השנים הרבות שחלפו והקושי בהמצאת המסמכים המתאימים – אין מה לדאוג ובהחלט ניתן להשיב את האזרחות הפולנית לבעליה.

"עולי גומולקה זכאים להשבת האזרחות הפולנית עליה ויתרו"

שינדל מספר כי משרדו סייע עד כה לאלפי לקוחות וצאצאיהם להשיב את האזרחות. לקוחותיו של שינדל נולדו בשורת ערים ברחבי פולין וברית המועצות, ביניהן: ורשה, ורוצלאב (Wrocław), דז'רז'וניוב (Dzierżoniów), ביאלאווה (Bielawa), לגניצה (Legnica), וואובז'יך (Wałbrzych), קרקוב, לודז', קאטוביץ' ולובלין.

השבת האזרחות הפולנית עליה ויתרו העולים בעליית גומולקה, כרוכה בהתנהלות בירוקרטית מול משרדי הממשל הפולני, מושלים מחוזיים וערכאות שונות של בתי המשפט בפולין. "באופן מצער, הגורמים השלטוניים בפולין מחזיקים בדעה לפיה כל מי שביקש לשנות בתקופת גומולקה את אזרחותו מפולנית לישראלית, בעצם איבד את אזרחותו הפולנית. במקרים כאלה, נחוץ להגיש תלונה לבית המשפט האדמיניסטרטיבי", אומר שינדל ומציין כי מאז 2005 קו הפעולה של בית המשפט האדמיניסטרטיבי הוא אחיד ועקבי – שינוי האזרחות לזרה (ישראלית) לא היה חוקי. כלומר, רובם המכריע של עולי עליית גומולקה וצאצאיהם יכולים לקבל אזרחות פולנית, ולכן גם דרכון פולני.

גם אם אבדו המסמכים – יש מה לעשות!

ההתנהלות הבירוקרטית והמשפטית מול השלטונות הפולנים ומול בתי המשפט בפולין, מחייבות הקפדה ודיוק ברמה הגבוהה ביותר בהצגה של מסמכים המוכיחים כי האדם המדובר החזיק בעבר באזרחות פולנית וכי לא ניתקה הזהות של אותו אדם גם לאחר הגירתו מפולין לישראל. לעתים קרובות, לאדם שעזב בשנים אלה או לצאצאיו, אין בנמצא מסמכים פולנים ולכן אין ביכולתו להעיד שהוא או אבותיו היו אזרחי פולין. במקרים רבים, השמות הפרטיים ושמות המשפחה הוחלפו עם השנים לשמות ישראלים. במקרים כאלה, מבצע הצוות המקצועי של משרד 'שינדל אזרחות אירופאית' חיפוש יסודי ומקיף בארכיונים ברחבי פולין, בכדי לבסס את הראיות המוצקות ביותר שיוכיחו את התושבות או האזרחות הפולנית של האדם המדובר ושל אבותיו.

"משרדנו מסייע ללקוחות ולבני משפחותיהם בהשבת האזרחות הפולנית המגיעה להם כחוק. השירות האיכותי שאנו מציעים כולל ניהול הליכי חיפוש של כל המסמכים הדרושים, בכל רחבי פולין. אנו משקיעים מאמצים רבים על מנת לסיים את התהליך באופן חיובי כבר בערכאה המנהלית הראשונה, אך במידת הצורך מייצגים את לקוחותינו בהליכים ארוכי טווח הנדונים בפני בתי משפט אדמיניסטרטיביים ובית המשפט האדמיניסטרטיבי העליון בפולין", מסכם שינדל ומזמין את עולי גומולקה וצאצאיהם לערוך בדיקת זכאות לקבלת אזרחות פולנית, וכל הזכויות וההטבות הנגזרות ממנה.

שתף עם חברים
אזרחות רומנית – מהר לפני שייגמר
קבלת אזרחות רומנית היא זכות שניתנה לכל האזרחים שוויתרו על אזרחותם כדי לעזוב את רומניה
אזרחות אירופאית
במדינת ישראל, המהווה קיבוץ גלויות ליהודים שהגיעו לאורך מספר דורות מכל רחבי העולם, זכאים אזרחים
נקודות לציון בתהליך קבלת דרכון רומני
כל אדם שנולד ברומניה או שהינו צאצא לאדם שנולד ברומניה (אבא / אמא / סבא
בדוק זכאותך עכשיו
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
Call Now Button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות